Jdi na obsah Jdi na menu

divadelní podzim 2015

4. 9. 2015

V rámci tradičních abonentních představení shlédneme od září do listopadu v Panském domě v Chocni  opět tři zajímavé divadelní hry.

Odjezdy na každé představení – vždy v 19:10 z Plchovic.

 

21.září 2015 19:30

Druhá smrt Johanky z Arku

autor: Stefan Canev
režie a překlad: Světlana Lazarová
hrají: Vilma CibulkováLadislav Mrkvička, Stanislav Lehký

Potřebujeme hrdinství pro náš život a za jakoukoliv cenu?


Potřebuje lidstvo hrdiny? Jistě, je dobré čas od času „pohnout kolem dějin“ a změnit stávající prohnilý systém. Ovšem, když už se ti nejmazanější přívrženci nového řádu důkladně napakovali, začne jim bezúhonný hrdina poněkud překážet. Tak tedy: pryč s ním - ale jak to šikovně udělat, když nežijící mučedník může být nebezpečnější než živý?
Johanka se musí rozhodnout, zda hrdě zemře, nebo se bude plazit a přežije. Pomůže jí přitom Bůh, který přece má osobní zkušenost z pozemské mise svého jediného syna? Nebo snad Kat, který toho díky svému řemeslu už viděl a slyšel hodně?
Současný a zcela paradoxní návrat k osudovým chvílím jedné již zmytologizované smrti nás přivádí k myšlence, že k hrdinství je třeba dozrát.


26. října 2015   19:30

Králova řeč

Divadlo Pod Palmovkou Praha

Režie:  Petr Kracík
hrají: M.Stránský, K.Macháčková

Když nadáváte, nekoktáte!

 

 

 
 

 


Hra, napsaná podle tajných deníků královského logopeda Lionela Logua, která se stala předlohou proslulého stejnojmenného filmu z roku 2010. Působivá a emotivně silná tragikomedie o překonávání vlastních slabostí, opravdovém vědomí odpovědnosti a zranitelném mužství. Skutečností inspirovaný osud britského krále, potýkajícího se s koktáním, které stejně jako jeho nesmělost a psychická zranitelnost zásadně ohrožují budoucnost království, jenž se nachází se na prahu světové války a naléhavě potřebuje silnou a kvalitní osobnost ve svém čele...

Po abdikaci svého bratra krále Eduarda VIII. musí princ Albert (Martin Stránský) zvládnout vystupování na veřejnosti, navíc začíná druhá světová válka. Výsledkem léčby ochotnického herce a řečového terapeuta, Australana Loguea (Dušan Sitek), jsou státnická vystoupení, v nichž králova potíž téměř vymizí. Seidlerovi se daří dobře mísit historickou dokumentárnost s důvěrnými osudy postav, které jsou věrohodné a lidské. Tragikomický příběh je přehledný i přes četné politické odbočky. V některých rolích panovníků, politiků a lékařů potkáme populární herce starší generace (Rudolf Jelínek, René Přibil, Karel Hlušička). Zábavně působí kontrast postav milujících žen - decentní královny Alžběty (Simona Vrbická, Petra Horváthová) a temperamentní Myrtle (Kateřina Macháčková).

Listopad 2015 19:30

Irena Dousková - DARDA
Divadlo na Jezerce

Režie:  Arnošt GOLDFLAM

Hrají: B.Hrzánová, L.Vlasáková, J. Hrušínský, M.Šplechtová a další

 

 

 
 

 Adaptace závěrečné části volné trilogie knih o Helence Součkové. Čas železnou oponou trhnul, takže Helenu potkáváme nyní jako vdanou ženu, matku dvou dětí. Ačkoli se dobové kulisy proměnily, na lepší svět to kupodivu zase nevypadá. Namísto krize normalizace je tu krize středního věku. A když už krize, tak pořádná. Přichází totiž jedna darda za druhou...

První dvě části volné trilogie („Hrdý Budžes“ a „Oněgin byl Rusák“) se také dočkaly divadelního zpracování, v prvním případě také se skvělou Báru Hrzánovou v hlavní roli. Je možné je shlédnout nebo jejich literární předlohu přečíst, ale pro sledování třetí části to není nutné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář