Jdi na obsah Jdi na menu

Půjčit si něco od obce? Proč ne, ale je to trochu komplikované.

20. 6. 2014

Obec (tedy my všichni, co tady bydlíme a máme to zapsané v občance) vlastní ku prospěchu všech svých občanů řadu nářadí a strojů (sekačky, křovinořez, pila, míchačka atd..), které prioritně slouží k údržbě společných pozemků a prostor. V druhém plánu by mělo být možné použít tuto techniku i pro údržbu pozemků a prostor soukromých a využít tak možnosti společného majetku efektivněji.

Půjčování některého nářadí a vybavení v majetku obce je možné, ale neexistují jednotná pravidla, jak a co a za jakých podmínek si může občan obce půjčit. Se spoluzastupitelem Jirkou Tupcem jsme tedy podali návrh, aby taková pravidla vznikla a bylo jasné, s čím může občan obce počítat v případě, že takové vybavení půjčit potřebuje a to zvláště v situacích, kdy jeho vlastní vypovědělo službu nebo v osobním vlastnictví zatím potřebný stroj nemá.
Rozhodnutím obecní rady byl tento návrh zamítnut s tím, že jednotná pravidla potřeba nejsou, protože v případě, že někdo potřebuje výše uvedenou pomoc, obrátí se na starostu a ten individuálně rozhodne, zda v konkrétním případě nářadí obec půjčí či ne,  za jakých podmínek a cen, kdo bude nářadí obsluhovat  a jak bude tato obsluha zaplacena. Údajně se tím „předejde zneužívání obecního majetku“(blíže nevysvětleno).
Občan tedy nemá tušení do čeho jde . Rozhodnutí rady je vlastně účelné – každého předem od půjčování odrazuje a občan hledá řešení jinde (u sousedů, u komerčních půjčoven apod.) a samozřejmě si každý nějak svou situaci vyřeší. Jeho úřad by mu mohl pomoci, ale nemusí, tak nepomáhá.
Je pěkné vidět, že občané si dokáží poradit sami a úřad ke svému životu nepotřebují . 
A je dobré si pamatovat, že ani v případě správy majetku, který patří bez rozdílu všem občanům, není současné vedení obce ochotno přistoupit na používání „stejného metru“ pro všechny.
Jednoduchý půjčovní řád by občana ujistil o tom, že jeho prostředky jsou připraveny mu posloužit v případě, že to bude potřebovat. Troufám si tvrdit, že
 
 
takových případů v naší malé obci, kde většina občanů podobné vybavení má, nastane do roka pouhých několik či dokonce žádný. Tím spíše nechápu, proč je třeba občanům vzkazovat, že jejich společný majetek vlastně jejich není .
 
Na otázku, jaký způsobem vedení obce na náš návrh odpoví nebo zda bude vyvěšen nějaký leták, který na možnost půjčování některého vybavení upozorní, mi starosta odpověděl, že „ono se to rozkřikne“.
Dovoluji si tedy k tomuto rozkřiknutí takto přispět.
                                                                                                          Pavel Habětín
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář