Jdi na obsah Jdi na menu

Září 2012 bylo měsícem divadel

12. 10. 2012

Letošní září bylo neobyčejně bohaté na divadelní představení. Nejprve příjemná komedie Miláček v podání Divadla Palace a vzápětí Hrdý Budžes v Divadle Bez zábradlí. Oba kusy měly jiskru, zajímavý námět a stoprocentně zaujaly diváky, kterých v obou případech přišlo více, než bylo v sále sedadel.

Třetí představení měsíce, totiž schůze obecního zastupitelstva, se mohlo pyšnit snad jen zajímavými náměty, ale naopak trpělo na chorobný nedostatek obecenstva. Připomínalo spíše generálku, při které je v sále kromě účinkujících jen režie a asistenti. Režie navíc účinkujícím často vstupovala do děje a korigovala celý kus.
A při tom to bylo tak dobře připravené představení. Škoda, že se téměř nikdo nedostavil. Ctěnému obecenstvu tak unikla řada zajímavých výroků. Pravda, ne všechny texty byly původní, často se předčítaly práce různých jiných autorů či úřadů, ale vždy, když došlo na přímou řeč, nabíralo představení na údernosti.
Řada účinkujících měla složité texty. Například:
„Já osobně jsem s každym vyšel, ja osobně jsem s každým, jsem se za  těch deset dvanáct roků,  vyhověl jsem mu a to je první věc, která tohle to a jenom urážky a tohle to. Tak jsem dostal tohle to teď na Vás teda, esi s tím souhlasíte, nechám hlasovat, kdo je pro to, aby se prošetřilo, když se prošetřilo tady, tak ať se prošetří naše pozemky teda se stavebním úřadem, ať jo nebo co, protože nejenom kopat, ale taky se musí přijímat “ – starosta obce, nechávající si od zastupitelů odsouhlasit, zda má, či nemá nahlásit možný prohřešek občana proti stavebnímu zákonu. Citace je přesná a doslovná.
 
Některé měly i dramatický podtext:
Např.:  „On chtěl boj, tak ho má !“ – místostarostka na adresu občana, který si dlouhodobě stěžuje, že je omezován provozem klubovny a opomíjen ze strany vedení obce.
Některé role byly téměř bez textu, ale jejich představitelé statečně vydrželi hrát až do konce představení, které by si alespoň trochu divácké pozornosti přece jen zasloužilo.
Příště přijďte, odejít můžete vždycky, dveře se nezamykají. Vstupné se nevybírá, ale byl by omyl si myslet, že se za toto divadlo neplatí. Naopak, máme je dobře předplacené. Všichni jsme vlastně draze platící diváci i nediváci.
 
Plchovice 12.10.2012
Pavel Habětín
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výrok

(oldoj, 25. 10. 2012 12:26)

Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem

Re: Re: Pro p. Habětína

(P. Chadima, 16. 10. 2012 17:28)

To vůbec nevadí, protože to nebylo až zas tak důležitý, hlavně že jsi mi v tom "představení" nepřisoudil hlavní roli, tu naštěstí hrál někdo jinej.

Re: Re: Re: Pro p. Habětína

(Pavel Habětín, 16. 10. 2012 18:01)

Jasně, díky. To rozdělování rolí je na režii. Ty i já jsme tady diváci.

Pro p. Habětína

(P. Chadima, 15. 10. 2012 15:53)

Moc pěkně napsané a je vidět, že to video tam nemáš jako kulisu. Akorát jedno tam chybí a to ta Tvoje role, protože ta byla opravdu pozoruhodná a můžu jenom doporučit, aby příště přišlo více obecenstva.

Re: Pro p. Habětína

(Pavel Habětín, 15. 10. 2012 16:40)

Promiň Pavle, vím, žes´tam taky vystupoval, například s monologem o autíčkách, ale tentokrát jsi se mi do zprávy nevešel. Tak zas třeba příště. Třeba se i toho obecenstva opravdu dočkáme. Za podporu děkuji. Pavel H.