Jdi na obsah Jdi na menu

Četli jsme Obecní Zpravodaj 2009

4. 12. 2009
Četli jsme Obecní Zpravodaj 2009
a stejně, jako na titulních obrázcích z obecní pohlednice chybí vyretušované sloupy a dráty , tak i v textu jsme nalezli téměř samé příjemné zprávy, pokud nepočítáme apokalyptický úvodník, článek o Obecním spolku a starostův povzdech nad úpadkem světa na závěr.
 
Ne, že by nebylo co chválit. Výčet pozitiv je rozhodně na místě, ale že by se kromě toho, že kapři v rybníčku nebrali, povedlo úplně všechno?
A jestli se vše tak pěkně daří, tak proč ten silný pesimismus v závěru? Tolik náročných projektů obci vyšlo a občané je zjevně oceňují. Čím tedy odůvodnit katastrofické scénáře o rozpadu Obecního úřadu ? A proč je pro zastupitele tak závažná existence občanů, kteří chtějí něco veřejně vysvětlit nebo doložit ?  
Proč je snaha o porozumění některým obecním tématům pobuřující a urážlivá ? A jaké jsou ty nevybíravé urážky a napadání, které od nás obecní zastupitelé musí údajně stále snášet? Vždyť s nimi jednáme ve vší slušnosti, otevřeně a tak, jak  jejich postům přísluší.
Nikdy jsme zastupitelům neřekli ani nenapsali, že je „všechno špatně“ a přesto podle nich „hledáme jen chyby“. Vnímají naši práci jako velikou nespravedlnost, protože jsou v pozici dobrovolníků, kteří se „uvolili vykonávat práci, na kterou se nikdo jiný nepřihlásil“, což vyvolává mylný dojem, že každá připomínka k jejich práci je automaticky nemravná ?
 
Postoj zastupitelů k našemu sdružení je od samého počátku silně ofenzivní a my se snažíme objektivně přijít na to, proč vlastně.
Zatím se vyhodnocením našich zážitků z uplynulého pololetí  dostáváme k následujícím úvahám, které čtenářům předkládáme s vírou, že se tím nedopouštíme dalšího „zločinu“:
 
-         Mzda zastupitelům jistě nevynahradí to, co obci odevzdávají. Za všechno jim samozřejmě patří dík a uznání. Obecní úřad je však servisní organizací občanů a ti si přirozeně přejí, aby fungoval přehledně, správně a hlavně v jejich prospěch. Není chybou ani ostudou, jestliže se o tom chce někdo z nich chce ujistit.
 
-         K práci zastupitele patří především prosazování vůle občanů, které zastupuje. Zastupitel by měl mít naprostou jistotu, že se rozhoduje tak, jak by se rozhodli jeho voličiNaštěstí žijeme v malé obci, kde ke zjištění vůle voličů stačí oběhnout několik popisných čísel.
 
-         Čistě profesionální vztah občana a jeho zastupitele je u nás komplikován tím, že se téměř všichni v obci velmi dobře a dlouho znají. Je těžké něco požadovat po zastupiteli, ve kterém občan vidí například bývalého spolužáka či holčičku od sousedů, kterou pamatuje skákat před domem panáka … Není to však těžké pro nově příchozí, kteří nemají s ostatními spoluobčany žádné historicko-sociální či dokonce příbuzenské vazby. Zastupitelstvo obce již několikrát deklarovalo snahu o rozšíření počtu obyvatel obce. Mělo by být tedy připraveno i na větší počet dotazů, žádostí a připomínek podobného druhu.
 
-         O stoprocentní dodržování zákonů, zmíněné ve Zpravodaji, jistě není třeba zastupitelstvo žádat. Představitel státu jinak, než podle zákona, přeci pracovat nemůže a neměl by se zlobit, pokud je upozorněn, že se tak možná neděje.
 
-         Netvrdíme, že to zastupitelé mají jednoduché. Naše zastupitelstvo ale není v pravém slova smyslu institucí, ve které zástupci občanů různých zájmů a zaměření hledají společnou řeč. Naši zastupitelé vystupují jako jednotně smýšlející skupina, čímž budí zdání, že zastupují samé jednotně zaměřené občany. Ale je tomu opravdu tak?  
           Ve Zpravodaji se například píše, že naše obec žije sportem. Je
           tato informace vztažena ke všem obyvatelům obce?
           Není v tomto případě pojem obec příliš nadnesený? Co s těmi,  
           kdo sportem nežijí anebo provozují sportovní aktivity mimo
           obecní sportoviště? Ti se pozornosti a podpory obecního úřadu
           pro své koníčky spíše nedočkají . Je takový přístup spravedlivý?
 
-         Vznik našeho sdružení bezděky umožnil všem spoluobčanům v zajímavých diskusích vzájemně poznat své životní postoje, názory a povahy.  Všichni jsme si ujasnili, co je možné u druhých tolerovat , s čím se nemůžeme smířit, co je podstatné a co podružné.
 
-         Čím déle se obecní problematice věnujeme, tím více oceňujeme přístup starosty Jiřího Matouška, který kromě vrcholného nasazení pro obecní práci, stíhá i projevovat nejvíce pochopení pro naše otázky a trpělivě se snaží vše vysvětlovat, i když jej to stojí nervy a přemáhání.  Jeho postoj k našemu sdružení nepostrádá známé výhrady, které plně respektujeme, i když s nimi v mnohém nesouhlasíme. Nesdílíme jeho pesimistický pohled na obecní i světovou situaci, popsaný ve Zpravodaji a stejně, jako on si přejeme, aby se život v obci ustálil do podoby přijatelné pro všechny její občany.
 
Přejeme  všem příjemné svátky a těšíme se na další společně prožitý rok.
                                                                                     Obecní spolek Plchovice
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(..., 29. 12. 2009 23:11)

no myslím že si nemáte co vyčítat, hází se tu špína z jednoho na druhého!!!

Samá lež

(oldoj, 12. 12. 2009 13:13)

Zase se zastupitelstvo vyznamenalo:Pokouší se očerňovat spolek lživýmy výmysly. Je to snůška lží , polopravd a záměrných dezinformací.