Jdi na obsah Jdi na menu

Otázky „Radia Jerevan“ 4/2010

28. 1. 2010
1)     
Před dvěma týdny jsme se z popudu anonymního zastánce hasičského sboru začali tomuto fenoménu věnovat a položili zástupci hasičů několik projasňujících otázek (viz RJ 3/2010 a následné komentáře čtenářů na našem webu).
Naše otázky sice ještě zodpovězeny nejsou, ale obdrželi jsme nadějnou zprávu, že se jejich prezentace chystá na nejbližší veřejnou schůzi.  Zároveň nám bude toto vyjádření i doručeno.  Pokud zástupce hasičů p. Chadima dodrží zákonem stanovenou lhůtu, obdržíme jeho odpovědi nejpozději 22.2.2010.
Jsme mile překvapeni, jak velkou váhu našim dotazům tentokrát zástupci obce přikládají. Je příslibem pro celou obec, že se snaží odpovědět promyšleně, věcně a stručně a se snahou ozřejmit  nejasnosti kolem SDH každému občanovi.
 
Zároveň jsme se dotazem u starosty obce snažili zjistit, jakým způsobem nabírá SDH nové členy. Starosta se domnívá, že nábor nových členů je uzavřen a i kdyby hasiči nové členy přibírali, je na to třeba absolvovat velmi náročnou zdravotní prohlídku, takže je to vlastně nemožné..…. a odkázal nás ke zpřesnění opět na p. Chadimu.
 
2)     
Místní klubovna, zvaná „hospoda“, je po půl roce opět středem pozornosti občanů. Obecní rada občanům sice žádné zprávy o této věci nevydala, ale atmosféra v obci i okolí je opět plna dohadů a doměnek .  
Na počátku ledna jsme od starosty získali informaci, že se výměna chystá, ale že zatím je vše při starém, a že obec registruje pět žádostí o tuto práci. 
Včera jsme na stejnou otázku obdrželi odpověď, že nyní jsou zájemci jen dva, a že není jasné, jakým způsobem o nich bude rada rozhodovat.  Starosta připouštěl i možnost, že o nich rozhodne los ! Nebylo by lepší zjistit, co by vyhovovalo většině občanů?  Nejsme tak velká obec, aby se nedalo zeptat se téměř každého na jeho názor a podle toho se pak rozhodnout.
Zajímají ale naše zastupitele názory občanů? Doufejme, že ano.
Starosta také uvedl, že „…se čeká, až stávající provozovatel p. Antoš dá sám výpověď…“.  Při minulé výměně provozovatele klubovny však rada na nic takového nečekala.
 
Dáme se opět „překvapit“ ?  
 
Vypadá to, že jde hlavně o rozhodnutí o hospodě, ale nenechme se mýlit, na stole leží otázka mnohem těžšího kalibru: V podstatě se rozhoduje hlavně o nás o občanech obce, jaké způsoby ještě „zkousneme“ a jaké už ne.
Je to škoda, protože by stačilo jen otevřeně a včas veřejnost informovat a nečekat, až se někdo začne vyptávat nebo dokonce dohadovat. Současná obecní rada by však takový přístup ke své práci zřejmě považovala za krok zpět.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpověd´ zástupce hasičů

(P.Chadima, 31. 1. 2010 13:12)

Prosím Vás lidi, při čtení těchto příspěvků je mi velice smutno. Přistěhoval jsem se sem před 15 lety a v celku bych řekl, že to byla pohodová vesnice. Občas o tom co se děje ve vesnici diskutujeme a i místní co se tady narodili mě potvrdili, že takovou situaci ve vesnici nepamatují. Takovéto mírně řečeno podlé útoky pršící ze všech stran je hodně smutné čtení.V pátek jsem se zúčastnil ve Skořenicích okrskové schůze hasičů a můžu Vám říct, že se nám okolní vesnice jenom smějou. Bylo by dobré, aby jsme se všichni zpamatovali a vyříkali si to na veřejné schůzi, na kterou tímto zvu co největší počet našich spoluobčanů. Můžu Vám slíbit, že osobně budu prosazovat co nejbližší termin, protože tohle je teda hrůza. Pavel Chadima

Ano, pravda by se hodila.

(Pavel Habětín, 30. 1. 2010 16:36)

Jak jsem zde již psal - z nedostatku informací se objevují další a další dohady. A patrně ne dohady poslední, dokud nevypadne z obecní rady nějaká kloudná informace. A je vidět, že jde o téma zajímavé, jinak bychom žádné komentáře neobdrželi.
Nevím, kde se "místní občan" dočetl, že navrhujeme uspořádat referendum, i to je jistě doměnka, ale oběhnout těch pár domů, co zde máme a trochu se poptat, není špatný tip.
Rada samozřejmě musí rozhodnout tak a tehdy, jak sama uzná za vhodné a občanům prospěšné. Zda se jí to povede nebo ne, nelze odhadnout a přejeme sobě i jí, aby to bylo rozhodnutí moudré. Možná se rozhodne o vývoji občany informovat (to by bylo dobré) a možná ne.

Necháme se překvapit.

Ohledně "útoků a napadání" - prosím, budete-li mít čas se tím zabývat, zkuste mne prosím upozornit na nějakou pasáž v mém textu, která je útokem či napadáním. Je útokem vše, co není pochvala? Musí být nutně všechno černé nebo bílé, dobré nebo zlé, přátelské nebo nepřátelské? Neexistuje nic mezi tím? Dejte mi prosím vědět.

Chcete znát pravdu

(místní občan , 30. 1. 2010 14:11)

Celou dobu přemýšlím, proč ty neustále útoky na provoz obecní hospody, proč napadání obecního úřadu, že s tím nic nedělá od počátku působení p. Antoše v místní kluboně. Myslím, že se jedná o osobní averzi na jmenovaného ze strany obecního spolku. Pak se mi vše objasnilo, obecní spolek přislíbil několika občanům, že ZATLAČÍ na obecní radu, aby pronájem zíslali. Co tomu říkáte spoluobčané???????????? Máme mezi sebou profesionální dohazovače, kteří se nezastaví před ničím. Obecní spolek si myslí, že má právo rozhodovat nebo natlačit do rozhodnutí obecní radu, dle svého přání!!!!!!!!!!!!!!!! Myslím, že jednou jsme si zastupitelé zvolili, aby rozhodovali o chodu obce tak se mi zdá zbytečné dělat referendum o tom kdo bude v naší klubovně.

K příspěvku "Obecní hospoda"

(Pavel Habětín, 30. 1. 2010 11:56)

Petro, díky za příspěvky, za názor a za podpis.
Přispěvateli jménem "???????????????" děkuji také a ptám se: Potřebuje Obecní úřad oficální žádost občanů, aby si všiml, že s hospodou je něco v nepořádku ? Určitě ne, protože tuto otázku se snaží sám řešit, i když poněkud tajemně, za což je námi právem kritizován. Nicméně děkujeme za dobrý nápad a abychom snahu Obecního úřadu podpořili, na situaci jej tedy upozorníme. Například novou "nevkusnou" fotogalerií zde na našem webu.

Reakce na anonym

(Petra Kotrasová, 29. 1. 2010 14:11)

Vážený anonyme,
alespoň mám tolik slušnosti,že se podepíšu,když mám nějaký názor,to za prvé.Za druhé,nemějte strach,veřejnou schůzi navštívím hned příště a svůj názor samozřejmě řeknu.Mám malé dítě,takže místo klevetění se věnuji jemu,to je snad pochopitelné.Nevím,kde milý anonyme bereš ty informace,že roznáším drby,můžu tě ujistit,že já nikde po drbech nechodím,nemám to totiž zapotřebí.A co se týče Štefana,vím,že není ideální,kdo taky je,ale nejprve se to dá s tím člověkem řešit a pak dát vyhazov,vím o čem mluvím.Ale tady jde totiž zřejmě o něco úplně jiného.Fakt nevím,kdo jsi,ale mám z toho pocit,že ty a pár tobě podobných ani nechcete,aby ta vesnice držela pohromadě.Ale ne tak,že musím chodit na akce a pokud tam nejdu,budu ta špatná či pod.

Obecní hospoda

(??????????????, 29. 1. 2010 11:36)

Petro píšeš sice krásně, ale už jsi navštívila veřejnou schůzi ? Nebo někdo komu situace v obecní hospodě vadí a podal námitku oficiálně ? Budu muset zajít a zeptat se starosty jestli někdo z Vás takovou námitku oficiálně podal. Občas místní klubovnu navštívím a myslím, že tam je větší výběr sortimentu a více uklizeno, než za předchozího nájemce. Každý z Vás jen roznáší drby po obci a pak se diví, že s tím nic zastupitelé nedělají. To mají reagovat na pomluvy a drby!!!!!!!!!!!!!!!!!

K nepochopení rozhodně nedošlo

(Pavel Habětín, 29. 1. 2010 9:03)

Váš postoj byl pochopen správně a je vítán. Je třeba s lidmi mluvit a sledovat jejich reakce. To je v pořádku a správné, jak jsem Vám již odpovídal. Vaše odpovědi e-mailem tedy ROZHODNĚ NEOČEKÁVÁME. To je Vaše jasné a respektované přání.
Je zde ale stejná sada otázek, podaná úředním postupem a písemně Obecnímu úřadu (převzetí podepsáno starostou) a potažmo Vám, jako zástupci hasičů v něm. K písemnému podání došlo po Vaší prodlevě s reakcí na náš první e-mail, který byl s místostarostkou původně dohodnutým mediem pro naši komunikaci. Odpověď tedy očekáváme standartní úřední cestou a ve standartní zákonné lhůtě.
Pokud se veřejná schůze bude konat dříve, než tato lhůta vyprší, je samozřejmé, že k veřejné prezentaci Vašich odpovědí dojde dříve. Podle zákona máte též možnost v odůvodněných případech požádat krajský úřad o mimořádné prodloužení měsíční lhůty pro odpověď na dva měsíce. V takovém případě očekáváme vyrozumění jak Vašeho, tak krajského úřadu.

Vše pro občany

(Petra Kotrasová, 29. 1. 2010 8:56)

Nedá mi,abych na toto všechno nereagovala.Na jednu stranu tu Pavle píšeš,že otázky kolem SDH chcete řešit na veřejné schůzi,jelikož vám není lhostejný názor občanů,tak mi tu sakra vysvětli,nebo někdo jiný,proč je vám lhostejný názor občanů na Obecní hospodu a na to,kdo bude jejím provozovatelem.Osobně mi Michal Antoš ani jeho rodina nic neudělali.To,jestli mají nějaké dluhy či ne,je jen jejich věc,ale už jen to,co se tu stalo na Silvestra je alarmující.Kdokoliv jiný by totiž na hodinu letěl a tady nic.Pohoda.Proč z obce téměř nikdo do místní hospody nechodí?Asi to nějaký důvod má.Tak dejte prostor lidem,zeptejte se jich,jaké mají přání,vždyť i ve vašem zájmu musí být,aby místní klubovna měla co nejvíc spokojených hostů a místních zvlášť.Děkuji.

Odpověd´ zástupce hasičů

(P.Chadima, 28. 1. 2010 19:44)

Opět mě mrzí, že došlo k nepochopení mého postoje k otázkám na SDH po přečtení RJ 4/2010. Jak jsem již odepsal minule, nehodlám tyto otázky odesílat e-mailem a potom tyto samé otázky odpovídat na veřejné schůzi. Jde mě o to, že chci při mých odpovědích vidět přímou reakci našich spoluobčanů a popřípadně nějaké doplńující otázky vyřešit na místě jak se říká z očí do očí. At´ si mohu myslet o vývěsce Obecního spolku cokoliv, tak zodpovězení vašich otázek e-mailem a následném vyvěšení bych se tohoto postoje nebyl schopen dopátrat. Jsme Sbor dobrovolných hasičů a osobně bych chtěl, když už jsme otevřeli otázky kolem hasičů, zjistit jaký názor mají naši spoluobčané a zcela dobrovolně se rozhodnout jestli budu pokračovat v činnosti nebo nikoliv.
s pozdravem P.Chadima