Jdi na obsah Jdi na menu

„Radio Jerevan“ – č. 12

8. 11. 2009
Z návštěvy obecního úřadu 4.11.09
 
Minulý týden proběhla mimořádná schůze obecního zastupitelstva obce Plchovic. V tu dobu jsem byla mimo obec a abych nezůstala bez informací, zašla jsem si přečíst na úřad zápis ze schůze.
 
Překvapilo mě, že v zápisu - přestože to nebylo vyvěšeno v bodech, naplánovaných k projednání, bylo zapsáno, že byla podána žádost o dotaci na další rok. Jedná se o dotaci na opravu buňky u hřiště a veřejné osvětlení tamtéž.
Ptala jsem se, zda to bylo na schůzi též projednáváno, ale prý jde o dávno schválený krok. Na dotaz, zda bych mohla vidět tedy zápis z jednání, kde se obecní rada rozhodla tuto dotaci požadovat, mne starosta nejprve  vyzval, abych požádala o informaci písemě a pak mi poskytl k prostudování zápisy z celého roku. Zmiňovaný zápis jsem neobjevila. Starosta tedy odhadnul, že se to asi projednávalo rok předtím….
Neměl být tento bod součástí jednání o rozpočtu na rok 2010, které se chystá na prosincovou veřejnou schůzi ? (viz starostova informace, o které psalo Rádio Jerevan č.11).
 
Je jasné, že řádně zvolené zastupitelstvo může samostaně rozhodnout vše, co považuje za nutné, ale o svém rozhodnutí by mělo občany jasně a zřetelně informovat. Zvláště to platí v situaci, kdy obec táhne realizaci a financování několika souběžných projektů najednou. Místo toho úřad prostě rovnou podává žádost o další dotaci a ani není jasné, kdy přesně se o tom zastupitelé rozhodli a kdo z nich a jak o věci hlasoval… Taková věc (a nejen ta) by si zasloužila být více transparentní.
 
Plasty, odpady a kontejnery
 
Obec pořídila kontejnery na plast. Koupila ty nejlevnější, aby se ušetřilo . Nevíme, zda bylo šetření na místě, když kontejnery po několika týdnech používání již nejdou zavírat..
Vidíme ale, že obec vyprodukuje více plastů, než jsou kontejnery schopny od jednoho vyvážení k druhému pobrat. Tuto situaci máme řešit návratem k plastovým pytlům. Opět máme mít doma sběrný dvůr a jednou za měsíc dát pet lahve v pytli ke kontejneru. Co takhle pořídit ještě jeden kontejner, když daný počet nestačí?

 

Je možné i v dnešní době vyžadovat po všech občanech jednotný přístup k obecnímu životu?
 
Dále mě zaujala výtka od starosty, proč nepošlu děti do Fajn klubu tvořit. Že opět rozděluji děti a potažmo celou vesnici.
K tomu mohu pouze dodat, že děti do kroužků neposílám, děti si své zájmové činnosti určují sami. Něco takového se přeci nedá nařídit – ani dětem ani dospělým.
Rozdělování vesnice je starostovo oblíbené téma. Děti a vlastně všichni občané prý musí držet spolu a to ve všem. V zábavě, ve sportu, v názorech atd…
Proti takovému návratu do historie je návrat k plastovým pytlům na odpad jen nepatrným a nevinným krůčkem zpět.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(..., 29. 12. 2009 23:17)

no jelikož v obci žijí někteří zasputipelé několik let, tak nechápu proč nezačali s tímto již dříve....a jestli máte na práci dohadovat se o pravopisu toho co tu píšete, tak si myslím že je to celkem ubohé...ale proč ne...

díky za příspěvek Pompovi

(Pavel Habětín, 30. 11. 2009 10:22)

Děkuji za příspěvek a názor a také za upozornění na chybu, která se v rychlosti, s jakou se snažím převést myšlenky do textu, může přihodit. Pan Pompo to nakonec dobře zná také. Například slovo omílá jistě normálně píše s měkkým i, ale vím, co je to spisovatelský zápal a tak mám pochopení.
Ohledně jeho kritického názoru na naše aktivity - souhlasím s jeho tvrzením, že kritizovat je snadné (u něho formulováno o chloupek drsněji) a dovoluji si mu jej připomenout.

Ačkoli nemám žádné komunálně-politické ambice, není mi lhostejné, jak obec, kde žiji, funguje. Dobré rád pochválím a na zřejmé chyby upozorním proto, aby se nestávaly. Není takovýto občanský postoj základním motorem demokracie? Nebo je lepší se neprojevovat, remcat raději někde bokem a čekat ?

Pavel Habětín, jeden z autorů Radia Jerevan.

chytrák

(pompo, 29. 11. 2009 19:59)

Tak jsem si prošel tyto stránky a zjistil jsem, že jsou plné blábolů a subjektivních polopravd. A jelikož sám autor stránek neustále omýlá (na veřejných zasedáních a podobně), že každý může mít svůj vlastní názor, rád ho tu zmíním...Tak trochu mi připadá, že autor stránek by se rád stál sám starostou, nebo alespoň všemocným zastupitelem naší megaobce. Ale nakonec proč ne, vždyť pak může všem ukázat, jak se to dělá. Kritizovat totiž umí každý blbec. Tak jen do toho, již se těšíme, až obec bude řídit tento tlučhuba a žvanil, to bude "paráda". P.S. Pokud chcete nadále veřejně pomlouvat chod naší obce, zopakujte si, prosím, alespoň základy českého pravopisu, ať nevypadáme jako obec plná neználků (písemě - písemně) :-)))))))))). Díky.

zajímavý - všude je to stejný

(logan, 9. 11. 2009 12:44)

Tyhle stránky bysme potřebovali u nás. Taky sem z vesnice, tak vim, o co jde. Dostal jsem se sem, když jsem hledal něco o Armenii a i když tenhle Jerevan je něco jiného, líbí se mi, co děláte a jak to děláte. Komunalní politici to je sila všude - pošlu odkaz kamošum a znamym. držim palce a přečtu si i pokračováni.