Jdi na obsah Jdi na menu

„Rádio Jerevan“ - č. 13/2010

4. 6. 2010
 První sekací akce je za námi.
 
29.5.2010 proběhla avizovaná pomoc starším občanů se sekáním trávy. Věříme, že první a jediný zájemce o tu službu je spokojen, a že ji považoval za výhodnou. Efektivita takového řešení spočívá ve využití příspěvků obecního úřadu (účet za palivo cca 300,-Kč), vlastníka pozemku( 10 hodin za 60,- Kč na hodinu práce) a výsledků sběru kovového odpadu (zbytek nákladů na práci cca 80 Kč na hodinu). Na práci byli najati studentští brigádníci, kteří přijali možnost výdělku s nadšením a zapůjčení techniky a odvoz posekané trávy jsme zvládli svépomocí.
 V „sekacím fondu“ ještě zbylo a další železný šrot se nám hromadí. (Všem dárcům moc děkujeme!). Na druhou podzimní vlnu jsme tedy dobře připraveni.
 
Pomoc v záplavami poničených oblastech se možná posune.
 
Všechny zájemce o výjezd na pomoc některé ze zaplavených obcí na Moravě prosíme, aby s námi sledovali situaci a také informace, které nám ADRA (koordinátor pomoci) zašle. Vzhledem k setrvalému stavu záplav je možné, že naše pomoc bude potřeba o jeden či dva týdny později, ale zatím platí původní plán.
 
 
Návštěva schůze obecního úřadu.
 

2.6. 2010 jsme navštívili schůzi obecního úřadu. Byla nejen veřejně přístupná, což je samozřejmé, ale dokonce se i „veřejná“ jmenovala. Účast nebyla největší, ale několik stolů se obsadit podařilo. Většina času byla věnována pracovním tématům s pozitivním dopadem na život obce (hřiště, revitalizace obce, připojištění odpovědnosti obce, radary na Smetaně, pronájem pozemku, dotace na auto, program obnovy venkova 2011, atd..). Tato témata byla řešena efektivně, rychle a jasně.

Schůzi navštívil zástupce AG Skořenice ohledně omezení těžké dopravy přes obecní kanál a v rámci svých kompetencí nabídl slušné a schůdné řešení. Přesto profesionálně čelil značnému tlaku některých zastupitelů i občanů, kterým se zdálo, že by z této příležitosti mohly pro obec plynout větší výhody, než klid na ulici a zastavení destrukce historické stavby. Pro Obecní spolek je takový způsob komunikace ze strany zastupitelů známým standardem, se kterým dokážeme počítat i pracovat. Domníváme se však, že směrem k vnějším subjektům může mít i vcelku kontraproduktivní a pro obec negativní efekt.
 
Jedním z různých bodů programu byla i situace občanů, kteří byli zvyklí využívat služeb nedávno zrušené pojízdné prodejny.  Jde většinou o starší spoluobčany, z nich někteří neřídí nebo nemají auto a  tudíž nemají pro své nákupy momentálně žádné řešení.  Manželé Theimerovi se nabídli, že se postarají o obnovení místní mini prodejny v prostorách, které za tímto účelem obec vlastní a zajistí zájemcům v omezené otevírací době nákup základních potravin, případně nákupy do tašky podle seznamu. Obecní úřad jejich návrh bez hlasování odmítl a čeká, zda se neobjeví jiný pojízdný prodejce. Dokonce se objevily narážky typu „ ať si to otevřou v čekárně....“, které považujeme za vcelku nemístné a zbytečné. Zřejmě je těžké posuzovat samotný záměr bez posuzování osob, které jej předkládají.
 
Pro občany, kteří však potřebují nějak nakupovat hned, jsme zřídili pravidelnou dopravu za nákupy do Chocně. Oslovení senioři přijali tuto službu pozitivně, což nás velice těší.
 
K informaci o metodické návštěvě z ministerstva vnitra, která proběhla na žádost Obecního spolku, a které obecní rada využila, jsme zastupitele požádali o opravu údajů na úřední desce. Nešlo o žádnou kontrolu, ale jen o metodickou konzultaci o správním řádu. Referentka z příslušného odboru nás požádala, abychom se o tuto změnu zasadili, protože by to mohlo mást její nadřízené a kolegy.
 

Poslední bod programu se jmenoval „Obecní spolek“a nebylo jasné, o čem z naší činnosti se rada bude radit. Šlo o přednes našich starších žádostí, u nichž lhůta pro odpověď již vypršela a také o připravené pásmo názorů a výtek směrovaných nejen k Obecnímu spolku a jeho programu, ale i k  hodnocení morálních a osobních vlastností jeho členů, jejich dětí a psů a to s použitím veškeré „munice", kterou bylo možné poshánět.

Za uplynulý rok jsme pochopili, že vystavovat se dobrovolně takovému slovnímu lynči je zřejmě součástí našeho příspěvku k obecnímu životu. Chápeme, že je třeba veškeré emoce, které nevyhnutelně vznikají, nějak vybouřit a uvolnit a v podstatě souhlasíme s formou, která je zde pro toto uvolňování zavedena. A skutečně, hned druhý den po této „letní bouřce“ byl v Plchovicích plný svěžích pozdravů, úsměvů a dobré nálady. Jestliže to takto funguje, bylo by bláhové osvědčené praktiky nějak měnit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jako jezevec

(oldoj, 9. 6. 2010 10:03)

Po vzoru jezevce z Vysočiny se stahuji i já do ulity a veškeré dění v obci je mě fuk.

Přeji dobrý den
Theimer Olda