Jdi na obsah Jdi na menu

„Rádio Jerevan“ - č. 17/2010

30. 9. 2010
Jsme občané bez zájmu o obec, pasivní a neschopní ?
Přesně takto nás včera 29.9.2010 pan starosta častoval. V úředních hodinách jsme se za ním zastavili se dvěma otázkami našeho dotazovacího servisu. Pokud z jeho odpovědí vypustíme ne zrovna úředním jazykem pronášené komentáře o provokacích, obdržíme následující sdělení:
 
Ptali jsme se:
Kdy úřad vyzve dobrovolníky k sestavení volební komise do komunálních voleb tak, jako tomu bylo před parlamentními volbami ?
 
Odpověď starosty:
Komise je už dávno sestavená. Dobrovolníci se úřadu sami včas přihlásili (je to pan Krčmář, paní Dostálová, slečna Veronika Sládková, pan Sláva Sládek a paní Fikejzová). Vy (asi Obecní spolek) nejste schopní se ani podepsat, nestaráte se o nic, nic nevíte, jenom kritizujete….
 
Náš komentář:
Ano, předpokládáme (mylně), že starosta, který si při každé příležitosti stěžuje na nedostatek kandidátů do vedení obce a na nezájem a pasivitu občanů, podnikne alespoň základní kroky k tomu, aby nové kandidáty pro obecně prospěšnou práci získal a seznámil je s průběhem voleb i předvolebního období.
Na obecní vývěsce nacházíme pozvánky k rybolovu, na fotbal či na posvícení, ale věci, které se týkají například komunálních voleb a s tím spojených možností všech občanů a kandidátů, ty si musí zjistit každý sám. Stejně tak seznámit se názory a postoji jednotlivých kandidátů se musí každý osobně, protože žádná předvolební schůze k jejich představení se nechystá.
Je jistě chybou domnívat se, že si jako občané nemusíme hlídat svá práva a povinnosti nebo důležité termíny, protože dotyčné úřady nás včas informují či vyzvou. Úřady to ze zákona činit nemusí. Záleží jen na zastupitelích, zda takový servis občanům poskytují a na jaké úrovni. Některé obce například včas upozorňují, že každý kandidát může do 15.9. jmenovat do volební komise jednoho člena a jeho náhradníka. Plchovické zastupitelstvo raději pozve občany na ryby nebo fotbálek. Samozřejmě vše je právně naprosto v pořádku. Právně jistě ano.
Pak je velice jednoduché vinit občany z pasivity, neschopnosti a nezájmu. Asi to tak našemu zastupitelstvu vyhovuje.
 
Otázka druhá:
Kdy dojde k čerpání evropské dotace na revitalizaci obce a následně ke splacení úvěru, který si k tomu obec pořídila?
Pan starosta si stěžuje na přílišné přezkoumávání této investice ze strany poskytovatele dotace.  Její proplacení se tím neustále oddaluje. Proč by však ten, kdo něco platí, neměl chtít vědět, za co přesně peníze vydává?
Přestože na poslední veřejné schůzi bylo čerpání dotace a splacení úvěru označeno za pouhou formalitu, dnes se o tom starosta vyjadřuje slovy „budeme doufat“!
Pokud je zdárný průběh celé akce založen na doufání, potom prosíme naléhavě všechny občany, aby se ke starostovu doufání připojili. Je lepší být obcí nezadluženou nebo si užívat parkových úprav, nevkusně luxusních betonových stojanů na kola a odpadkových košů? To asi vidíme každý jinak.
 
 
Zprávy z divadla – nelitujeme !
Minulý pátek proběhlo v Chocni divadlení představení hry A.Goldflama Dámská šatna. Plchovická divácká enkláva tentokrát čítala deset lidí – vypadalo to, že Obecní spolek má v Sokolovně rezervovanou téměř celou jednu řadu. Představení bylo zábavné a přitom zajímavé a neotřelé. Všichni jsme se dobře bavili a těšíme se na další. Shodli jsme se na to, že naše divadelní výlety jsou nám velice příjemné. Dalším kouskem bude klasika – Zdravý nemocný v podání divadelního souboru z Ústí nad Orlicí.
Více v našem kalendáři akcí na říjen.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář