Jdi na obsah Jdi na menu

„Rádio Jerevan“ - č. 9

2. 10. 2009

 

Z návštěvy obecního úřadu

Poslední zářijový den byla středa. Obecní úřad měl úřední hodiny a tak jsme se dostavili s Oldou Theimerem k projednání problémů s jeho kanalizací .

Ohledně kanalizace v čp. 14 musíme vyzdvihnout, že ačkoli se nejedná o obecní majetek, pomohl starosta občanovi, jak jen mohl a zajistil součinnost obce, občana a majitele objektu, který za kanalizaci zodpovídá a poskytl tak řešení, kterým Oldovi od dlouhodobého problému ulevil. Není jednoduché přejít impulsivní chování obyvatele, který však přichází s nějakým problémem, který potřebuje vyřešit a v dobré víře, že mu bude pomoženo se obrací na starostu obce.  Děkujeme.  I to je jedna z mnoha věcí, které chválíme a zdaleka není jediná.
Je škoda, že zastupitelé vidí naše aktivity tak černobíle, přestože naše připomínky směrujeme jen na zlomek jejich práce a projevujeme uznání ke všemu, co si uznání zaslouží.
Zastupitelé využili naší přítomnosti k tomu, aby nám opětovně položili dnes již standartní otázky a výtky ohledně našeho sdružení. Chápeme, že jim naše připomínky komplikují život, ale věříme, že se časem přiblížíme k nastavení vzájemné tolerance či dokonce naslouchání. Zastupitelé jistě cítí, že se obecním problémům nevěnujeme bezdůvodně z nějakého destruktivního plezíru, ale že máme zájem na určité věci upozornit a nastavit je správně. To, že tak činíme veřejně, pokládáme nejen za postup oprávněný, ale i postup spravedlivý a pro všechny občany průhledný.
 
Některé způsoby práce zastupitelů se nám nezdají úplně v pořádku:
·       Mají-li být úřední hodiny se vší vážností úřední, nelze se tam navážet do občanů, kteří tam něco nesou nebo se jdou na něco zeptat, zdržovat je i sebe stále stejnými diskusemi a pokládat stejné řečnické otázky a požadovat vysvětlování již mnohokrát vysvětleného. Jak pak může úřad v úředních hodinách pracovat? Proč se úřadu nezdá správné problém, připomínku či žádost sepsat a úředně předat? Komunikace prostřednictvím psaného textu dává všem šanci správně a přesně formulovat myšlenky, zamyslet se na texty pisatele a hlavně vypustit nežádoucí emoce, které do věcné diskuse nepatří a jen ji komplikují.
·       Zastupitel Michal Antoš – účastní se úředních hodin starosty obce, zřejmě jako přísedící svědek, komentuje hlasitě a s pivečkem v ruce naše aktivity a o nepřítomných občanech, jejichž je také zastupitelem, se vyjadřuje slovy, která z jeho sdělení vyjímáme: „…proč fotíte jen obecní bordel a nepíšete o tom hajzlovi…..“ Ano, čtete správně a i my píšeme jen to, co jsme slyšeli a jistě stejně dobře slyšeli i ostatní přítomní zastupitelé, kteří na jeho výrok nijak nereagovali.               S občanem, který přišel řešit svůj problém, na sebe pak křičí tak, že se neslyšíme s Janou Sládkovou, která tam pracuje na počítači, i když máme hlavy 30 cm od sebe.   Je veřejným tajemstvím a předmětem veřejně dostupných evidencí, že v profesním životě se M. Antoš potýká s nemalými hospodářskými problémy (což není ani pomluva, ani porušení jeho oblíbeného § 11 Občanského zákoníku, je to jen fakt, který mu osobně nijak nepřejeme). Obec mu přesto neváhá svěřit do péče obecní majetek. Klobouk dolů před  takovou důvěrou.
·       Obecní zastupitelé se snaží směrovat aktivity Obecního spolku otázkami typu: Proč si nedáte na internet například krásné koně, aby si lidi mysleli, že je u nás krásně ? Proč ukazujete na své stránce taková negativa?  - Protože používáme internet k otevřené komunikaci s úřadem a ostatními občany. A funguje to skvěle. A neváháme uveřejnit vše, co se obci podařilo v rekordním čase změnit k lepšímu – viz nová fotogalerie „Čistá laguna“ . 
·       Proč se ukazovat světu v lepším světle, když skutečnost není zas tak špatná? Vyretušovanými obrázky na pohledech či krásnými záběry na internetové stránce nebo infantilní nástěnkou Naše děti? O které všechny děti jde? Jde také o děti „toho hajzla“ nebo o ty už ne ? Nebo snad o pubertální autory nedávno zvěřejněného anonymního příspěvku do naší dotazovny? Barevný originál jejich práce do nové nástěnky můžeme poskytnout….
 
Před námi jsou stále ještě otázky, na které se nám nepodařilo nalézt uspokojivou odpověď. Například:
Jak je právně ošetřeno, co je na práci obecní rady veřejné, co neveřejné a jak to odpovídá nastavení našeho úřadu?
Jak přesně jsou vymezeny dotační podmínky na chystanou revitalizaci obce (zatím jsme viděli jen projekt, ale ne smlouvu či jiný závazný dokument) ?
Jak by mohl být majetek obce ve správě p. Antoše ohrožen ze strany exekučních orgánů ?
 Řada zajímavých otázek a hledání odpovědí na ně je ještě před námi. Uvítáme každou pomoc při jejich řešení.
 

Náhledy fotografií ze složky PET LAGUNA - čisto

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář