Jdi na obsah Jdi na menu

Zprávy „Radia Jerevan“ 5/2010

13. 2. 2010
V rámci středečních úředních hodin se paní Petra Kotrasová zeptala starosty, jak je možné, že jeden z uchazečů o provozování obecní klubovny má již s určitostí přislíbeno, že právě jeho návrh bude zastupiteli v hlasování přijat. Tento fakt vyšel najevo, když se tento uchazeč předešlou neděli pochlubil, že již na březen chystá zajímavý program…
Starosta Petře potvrdil, že tímto předem zvoleným uchazečem je paní s úzkou vazbou na místního zastupitele pana Antoše, která v současné době v klubovně obsluhuje. Obecní rada prý nemůže panu Antošovi, kterému obec vděčí za mnoho nákladných úsluh a gest, takovou službu odepřít. Sám starosta z toho nemá dobrý pocit, ale je zřejmě v neřešitelné situaci, kterou mu vůbec nezávidíme. Naopak, domníváme se, že tento obětavý člověk, který je bezesporu nejvýkonnějším zastupitelem, potřebuje spíše podporu a pomoc.
 
Uvedené informace jsou závažné. Ukazují na způsob, jakým nelze na žádné úrovni veřejné správy rozhodovat. Není až tak podstatné, o co se konkrétně jedná ani které osoby jsou do problému vtaženy. Tak, jako v dalších oblastech obecního rozhodování, je totiž podstatným problémem pouze nezodpovědný přístup obecní rady.
 
 Proč nezodpovědný? 
Protože zastupitelé nedokázali v tomto případě přínos pana Antoše včas a správně zhodnotit a zaujmout vůči němu objektivní stanoviska. Již na jaře loňského roku byli všichni členové rady seznámeni s faktem, že pan Antoš v rámci své profese čelí nemalým ekonomickým problémům (dokazuje to např. výměr na obstavení jeho odměny za práci zastupitele, který byl radě doručen). Přesto nechali tohoto zastupitele investovat do obecních aktivit: Na čarodějnicích občanům točili „sponzorské“ pivo, pořízené z prostředků, které patřily věřitelům pana Antoše, nechali jej zvelebovat obecní klubovnu částkami, které měly spíše uspokojovat jeho závazky a nyní se cítí povinováni jakýmsi vděkem za veškerou jeho pomoc obci, ignorujíce zdroje, ze kterých byla financována.
Možná je pan Antoš v očích některých zastupitelů jakýmsi Robinem Hoodem, který bohatým dodavatelům bere a potřebným spoluobčanům dává. Objektivní zastupitel by však měl vidět, že jde spíše a špatného hospodáře a podle toho se ve prospěch obce rozhodovat.
Přestože tu o panu Antošovi uvádíme řadu nepříjemných informací, není to on, kdo je předmětem této kritiky. Jeho situace je nepříjemná a jeho starosti mu nikdo nepřeje.
Tímto článkem však chceme upozornit na nebezpečí, které se ve způsobu rozhodování o naší obci skrývá. Rozhodně nám není lhostejné, že tzv. hlasování rady na tzv. veřejných schůzích jsou předem naplánována, a že zastupitelé rozhodují podle toho, komu jsou zavázáni .
 
Nechme tedy stranou, zda se jedná o klubovně, rozpočtu či jiné problematice a také respektujme, že se rada může rozhodnout jakkoli. Má k tomu veškerá práva a mandáty dané zákonem a volbami. Požadujme ale průhledný a procesně správný průběh jejich rozhodování. Pokud jim uvidíme „do kuchyně“, možná je i pochopíme. Pokud v nás ale budou pěstovat dojem, že máme jen pokorně přijímat to, co se v „kuchyni upeče“, bude pro nás nepříjemné jejich rozhodnutí respektovat a přijmout za své.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jak to vlastně je.

(oldoj, 21. 2. 2010 20:13)

Bohužel nejsem nějaký češtinářský fenomén,ale nejsem jediný kdo napsal takovéto spojení. Odkaz na stránky http://www.csfd.cz/film/12852-hamlet/?podle=data

Děkuji za příspěvky

(Pavel Habětín, 20. 2. 2010 12:59)

Díky za Vaše komentáře a názory. Zejména Radkovi, který se nebojí napsat, jak na věc nahlíží, stát si za svým a podepsat se. Takto uchopená věc má šanci se někam dobrat a posunout. Těší mne, že právě tomu může náš web posloužit.
Příslušné adresáty dotazů a příspěvků prosím, aby k nim přistupovali profesionálně. Jestliže se někdo na něco ptá, je to každopádně cenná informace o tom, jak je daná problematika veřejností vnímána a je to i příležitost pro případné vylepšení toku infomrací směrem k občanům.
Ještě jednou díky.

:)

(Radek Kotras, 18. 2. 2010 19:59)

Tak to je pro mě novina Pavle,že jsem vystoupil nedávno od hasičů!!!!! Jen jestli to nebude tím že jste mě vyřadili Vy,bez mého vědomí jak je to tady zvykem." Onás bez nás. " Pak nevím proč bych měl chodit na schuzi a diskutovat ohledně SDH když nejsem členem.

odpověď

(Pavel Chadima, 18. 2. 2010 19:09)

Radku, Ty jako hasič, který Jsi nedávno vystoupil ze sboru moc dobře víš, že nás moc není a nikdy nebylo. Proto mě zrovna od Tebe překvapuje tato otázka. Pan Klas není z Plchovic, takže ho těžko můžeš znát, nicméně tuto funkci se uvolil dělat zcela dobrovolně. Mě osobně jsou milejší lidi, kteří něco dělat chtěj a míň takový, kteří moc píšou nebo mluví a když příjde na věc tak se nikomu do ničeho nechce. Jestli se nemýlím, tak příští středu je veřejná schůze, tak přijď, budou se tam projednávat nějaké otázky kolem SDH a můžeme o tom diskutovat. P. Chadima

Kdo je to?

(Radek Kotras, 18. 2. 2010 15:35)

Kdo je to "jednatel SDH Plchovice pan Klas"? V Plchovicích bydlím od narození a žádného takového občana jsem nikdy neznal a neznám. To je v Plchovicích a na Smetaně málo občanu kteří by mohli tuto práci vykonávat?

:o)

(Klasová Monika, 17. 2. 2010 17:40)

Snad byste nechtěl někoho kompromitovat větami tohoto typu a ještě z doslechu :o))) To by pak opravdu zavánělo totalitou, kterou se stále oháníte. Mimochodem, nemáte z toho vytahané ucho a bolavou hlavu? Naslouchat donašečům a ještě si pamatovat přesné citace musí být opravdu náročné.
A pokud očekáváte vyjádření jednatele SDH pana Klase, můžete se ho na názor k Vašim fotečkám zeptat osobně. Jistě si ho dokážete, v případě zájmu, vyhledat.
Přeji hodně úspěchů ve Vaší přínosné činnosti.


co se povídá

(oldoj, 17. 2. 2010 15:23)

Doneslo se k mému uchu: Vole já kdybych měl takovej statek tak bych žádný spolek nezakládal.Nechci kompromitovat toho,kdo vyřkl tento výrok,ale já ho osobně znám a není občanem Plchovic.

chyba není ostuda

(Pavel Habětín, 17. 2. 2010 15:22)

Chybu může udělat každý. Pravopisnou nebo i závažnější. Pokud se k ní hlásí, není co řešit. Je ale hloupé na chybě setrvávat nebo dokonce dělat, že žádná neexistuje. Je dobře, že máme kolem sebe někoho s kritickým pohledem paní Klasové. Nemám nic proti jejím korekturám a uvítám, pokud stejným metrem naměří i ostatním příspěvkům a jejich autorům (to budou žně). Až Plchovice opustí spisovatelská horečka, mohli bychom všichni dostat znovu vysvědčení z Čj. Jakkoli jsou pravopisné chyby nehezké, jsou rozhodně jen formálním kazem na sděleních, jejchž podstata rozhodně formální není. Všichni chtějí napsat , co si myslí a díky, že to píší. Je to důležité pro ně samé i pro jejich spoluobčany a přátele z obou konců obce a nebylo by dobré je odradit tím, že jsou zde zkoušeni z mateřského jazyka. To už mají většinou za sebou. Prosím, pište všichni a co nejvíc. Jen tak se naše názory vytříbí a věci ujasní. Psaní je lepší, než překotné živé diskuse, kde si nestačíme své myšlenky urovnat a správně formulovat.

Posedlost

(Klasová Monika, 17. 2. 2010 14:11)

Ne, posedlá rozhodně nejsem. A už vůbec ne pravopisem. Jen mě udivuje Vaše neustálé hledání nedostatků všude kolem sebe a zavírání očí před vlastními chybami (jak píšete drobné chybky).
A když už upozorňujete na nešvary ostatních, bylo by fajn psát o nich bez chyb, nemyslíte?

korektor

(oldoj, 17. 2. 2010 13:14)

Paní Klasová
Snažíte se odvést pozornost od podstaty věci.Nechtěla by jste snad dělat cenzora?

Zas ten pravopis ACH JO II.

(Alice Habětínová, 17. 2. 2010 12:28)

Dobrý den, paní Klasová,
mohu Vás ujistit,že mě pravopisné drobné chybky na těchto stránkách pramálo znepokojují,důležitější je obsah článků,který Vám zřejmě pro Vaši posedlost pravopisem uniká.Nicméně díky,že nad námi bdíte.

Zas ten pravopis, ach jo.

(Klasová Monika, 17. 2. 2010 11:55)

Pane oldoj,
nerada se opakuji, ale když už píšete na veřejné stránky, zkuste to bez pravopisných chyb. Jde použít Království plchovické nebo Plchovické království, ale Vaše kombinace je mimo.
Je asi zbytečné připomínat, že i psaný projev vypovídá o nás samotných...

ani náznak totality že?

(oldoj, 16. 2. 2010 12:31)

Nezavání snad toto jednání rady totalitnim jednáním? Co Vy nato? Něco prohnilého v tomto "království Plchovickém"