Jdi na obsah Jdi na menu

Zprávy „Radia Jerevan“ 5/2010

13. 2. 2010
V rámci středečních úředních hodin se paní Petra Kotrasová zeptala starosty, jak je možné, že jeden z uchazečů o provozování obecní klubovny má již s určitostí přislíbeno, že právě jeho návrh bude zastupiteli v hlasování přijat. Tento fakt vyšel najevo, když se tento uchazeč předešlou neděli pochlubil, že již na březen chystá zajímavý program…
Starosta Petře potvrdil, že tímto předem zvoleným uchazečem je paní s úzkou vazbou na místního zastupitele pana Antoše, která v současné době v klubovně obsluhuje. Obecní rada prý nemůže panu Antošovi, kterému obec vděčí za mnoho nákladných úsluh a gest, takovou službu odepřít. Sám starosta z toho nemá dobrý pocit, ale je zřejmě v neřešitelné situaci, kterou mu vůbec nezávidíme. Naopak, domníváme se, že tento obětavý člověk, který je bezesporu nejvýkonnějším zastupitelem, potřebuje spíše podporu a pomoc.
 
Uvedené informace jsou závažné. Ukazují na způsob, jakým nelze na žádné úrovni veřejné správy rozhodovat. Není až tak podstatné, o co se konkrétně jedná ani které osoby jsou do problému vtaženy. Tak, jako v dalších oblastech obecního rozhodování, je totiž podstatným problémem pouze nezodpovědný přístup obecní rady.
 
 Proč nezodpovědný? 
Protože zastupitelé nedokázali v tomto případě přínos pana Antoše včas a správně zhodnotit a zaujmout vůči němu objektivní stanoviska. Již na jaře loňského roku byli všichni členové rady seznámeni s faktem, že pan Antoš v rámci své profese čelí nemalým ekonomickým problémům (dokazuje to např. výměr na obstavení jeho odměny za práci zastupitele, který byl radě doručen). Přesto nechali tohoto zastupitele investovat do obecních aktivit: Na čarodějnicích občanům točili „sponzorské“ pivo, pořízené z prostředků, které patřily věřitelům pana Antoše, nechali jej zvelebovat obecní klubovnu částkami, které měly spíše uspokojovat jeho závazky a nyní se cítí povinováni jakýmsi vděkem za veškerou jeho pomoc obci, ignorujíce zdroje, ze kterých byla financována.
Možná je pan Antoš v očích některých zastupitelů jakýmsi Robinem Hoodem, který bohatým dodavatelům bere a potřebným spoluobčanům dává. Objektivní zastupitel by však měl vidět, že jde spíše a špatného hospodáře a podle toho se ve prospěch obce rozhodovat.
Přestože tu o panu Antošovi uvádíme řadu nepříjemných informací, není to on, kdo je předmětem této kritiky. Jeho situace je nepříjemná a jeho starosti mu nikdo nepřeje.
Tímto článkem však chceme upozornit na nebezpečí, které se ve způsobu rozhodování o naší obci skrývá. Rozhodně nám není lhostejné, že tzv. hlasování rady na tzv. veřejných schůzích jsou předem naplánována, a že zastupitelé rozhodují podle toho, komu jsou zavázáni .
 
Nechme tedy stranou, zda se jedná o klubovně, rozpočtu či jiné problematice a také respektujme, že se rada může rozhodnout jakkoli. Má k tomu veškerá práva a mandáty dané zákonem a volbami. Požadujme ale průhledný a procesně správný průběh jejich rozhodování. Pokud jim uvidíme „do kuchyně“, možná je i pochopíme. Pokud v nás ale budou pěstovat dojem, že máme jen pokorně přijímat to, co se v „kuchyni upeče“, bude pro nás nepříjemné jejich rozhodnutí respektovat a přijmout za své.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpověď Oldovi

(P.Chadima, 28. 2. 2010 12:12)

Škoda, mohli jsme se chytit aspoň něčeho konkrentnějšího a ne si tady dopisovat jak malý děti k pobavení okolních vesnic. Ještě Ti chci říct, že bych velice rád viděl, jak v Tvým podání má fungovat zastupitel, protože po mě tam bude jedno místečko volný a už teď Ti můžu říct, že by Jsi měl moji velkou podporu. P.Chadima

pro P.CH.

(oldoj, 28. 2. 2010 6:54)

Je to moje soukromá záležitost a nevidím důvod se někomu svěřovat.

odpověď Oldovi

(Pavel Chadima, 27. 2. 2010 19:17)

Oldo, koukám že jakmile se někdo opře do zastupitele, tak je Tvým velkým oblíbecem a to aniž bys věděl o co tady jde. Hlavně že se něco píše co? Jak sem již psal minule, tak Jsi mi zatím neodepsal, jak to bude s Tvojí účastí na volební kandidátce. Nevím, Ty jako jeden z největších kritiků obecního zastupitelsva a celý obecní spolek (a pár Vašich příznivců jak jsem viděl na veřejné schůzi) se furt schovává za rádio Jerevan. To si vážně myslíte, že psaní různých podivných a urážlivých příspěvků (totalita, mafie, RJ 5/2010), nebo chození po vesnici a focení kde čeho situaci změní? Věř tomu, že kdyby jsme to dělali všichni a směrem k Vám by se toho taky dost našlo, tak tady nic jiného neděláme. Pokud se nemýlím, tak na Vaší ustanovující schůzi Pavel vehemetně prohlašoval, že obecní spolek bude obci prospěšný, a že především bude občany stmelovat. Nezlobte se na mě, ale jako občan této vesnice musím říct, že skoro po ročním působení obecního spolku je výsledek tedy velmi žalostný.Tak už sakra dejte lidem v obci na vědomí, že s tímto stavem hodláte něco dělat a ve volbách smetete součastnou mafii, která sedí v zastupitelstvu. Pokud se omezíte jenom na psaní různých podivných komentářů do Vašeho rádia a pořizování přiblblejch fotek, tak toto je jeden z mých posledních příspěvků, protože to je fakt o NIČEM. P.Chadima

P.S Jestli Jsi myslíš že jsem nějakej kejválek, tak tomu se můžu jenom smát.

odpověď Radkovi

(P.Chadima, 27. 2. 2010 18:49)

Prosím Tě Radku, já se s Tebou nemíním dohadovat, jak je to s tvým členstvím u SDH. Jestli chceš, tak se sejdeme všichni i se Stývem a můžeme si to vyříkat. Já opravdu nevím, proč v tu dobu co Martin vybíral příspěvky Stýv mluvil za Tebe, to si vyřiďte mezi sebou. Já jsem za Tebou Martina v žádném případě neposílal a co mě tehda bylo řečeno, tak jsem bral jako za hotovou věc. Jak jsem už řekl, já nikoho přemlouvat nebudu, to ani náhodou a už vůbec nemám zájem od nikud nikoho vyhazovat. Fakt je teda ten, že už Jsi mezi nás (myslím tím hasiče) dlouho nepřišel, to si přeber jak chceš. Určitě si ještě pamatuješ kdy máme výročku, od Stýva se určitě taky dozvíš kdy jedeme na soutěž, když se čistily kanály tak Jsi mohl taky přijít a mohlo se to v klidu vyřešit. Ale nečekej že Ti budu dávat extra pozvánku. Na fotbale jsem to chtěl nějak s Tebou probrat, ale Ty jsi mi na to neodpověděl. Jestli se cejtíš nějak ukřivděněj, tak to je mi líto, ale v tomhle případě nevím co ještě dodat a věř tomu, že jsem byl překvapenej zrovna tak jako Ty. P.Chadima

panu CH

(oldoj, 27. 2. 2010 15:50)

Jako bývalý člen SDH Králíky mě některé otázky na zdejší hasiče zaskočily.Toto je,ale omluvitelné pro neznalost problému tazatele.Každý má právo se zeptat na cokoliv.Ber to jako fakt.Dále bych Tě chtěl upozornit na to,že jsem nikdy nebyl v zastupitelstvu města,ale zastával jsem funkci předsedy osadního výboru,které byly v každé integrované obci.Jistěže mám představu jak vyřešit současnou situaci ve vsi,ale k tomuto kroku se jen těžko zastupitelstvo obce v této sestavě rozhodne.Zastupitelstvo kejválků se nikdy nesníží k nějakému razantnímu řešení.

Bravo Radku.

(oldoj, 26. 2. 2010 17:30)

Jak je vidět podle Radkova komentáře,nejsou tyto praktiky v této absurdistánské vesnici ničím novým.Když potom někdo poukáže na nedostatek je téměř vyobcován z obce pro nevhodné komentáře.Stává se štvanou zvěří,která se musí umlčet.Je moc dobré,že konečně začínají pukat ledy.Lidé procitají a přestávají mít strach.Potom,že jsou naše stránky jen ostudou obce? Mám zcela opačný názor a ne asi ojedinělý.

Proč už nejsem členem SDH?!

(Radek Kotras, 26. 2. 2010 17:02)

Jak už jsem se níže dozvěděl,že jsem vystoupil od hasičů,tak reakce na to že o ničem takovém nevím nedala na sebe dlouho čekat. Hned druhý den se starosta SDH p.Chadima obtěžoval jet do Plchovic,aby pověřil p.Krčmáře ukolem, zjistit jakto že otom nevím.( od p. Krčmáře k nám je to asi 30, to už by asi p. Chadima nedojel)Od p.Krčmáře jsem se dozvěděl jak celá ta věc vznikla. cituji: " On tenkrát tvůj brácha,když jsem byl vybírat poplatky(v klubovně,ani nebyl u mě doma) říkal že nejsi doma a že stejně už nechceš byt u hasičů( ptal jsem se kdy tenkrát) No už je to tak 2 nebo 3 roky. (a to jste nebyli schopni se zeptat jestli je to pravda? )Jediná odpověď byla:tak jestli chceš ta k to nějak uděláme a mužeš jít spátky. Ale kam spátky? Já jsem osobně od nikud nevystoupil.
JÁ UŽ VÍM JAK ZASTUPITELSTVO HASIČŮ PRACUJE!!! "JEDNA BABA POVÍDALA" A HLAVNĚ O NÁS BEZ NÁS.

odpověď

(Pavel Chadima, 26. 2. 2010 16:58)

Naopak, ,když je součastné zastupitelstvo řekl bych pod čím dál větší kritikou ze strany obecního spolku, tak bych očekával, že se chcete především Vy a dejme tomu vaši příznivci situaci nějakým způsobem změnit. A nic jiného mě v tuto chvíli nenapadá než, že podzimní volby do zastupitelstva by to mohly vyřešit. Abych byl konkrétnější chtěl bych vidět na Vaší kandidátce především Tebe Oldo, protože mě bylo řečeno že máš jisté zkušenosti ze zastupitelstva z předešlého bydliště. Takže jistě by Jsi mohl bohaté zkušenosti uplatnit i tady. Pokud ne, tak tomu tedy vůbec nerozumím o co Ti jde, protože když něco kritzuji, tak především sám musím mít představu jak to vyřešit jinak. Potom psaní takovýchto článků do rádia Jerevan opravdu nemá žádný význam a u mě to teda nemá žádnou váhu. Samozřejmě mě těší vyseknutá pochvala od Tebe co se týče SDH, ale já jsem ani nijakým jiným způsobem odpovídat nemohl,(a to některé otázky byly pro mě velice podivné), protože když máme v obci občany kteří nevědí k čemu by mohl být sbor dobrovolných hasičů prospěšný, tak to je potom těžké. P.Chadima

Pavlovi CH.

(oldoj, 26. 2. 2010 15:18)

Pavle píšeš,že se situace v obci je napjatá a že ji vyřeší volby.Můj názor je ten,že se dá tento problém vyřešit velice rychle a efektivně.Na tahu je zastupitelstvo obce.

Pro Petru

(oldoj, 26. 2. 2010 15:09)

Osobně jsem se přesvědčil,jak je to s pravdou v této vesnici.Máš moji stoprocentní důvěru a nemám důvod ji zpochybňovat.Přece je pod naší úroveň pořizovat si nějaké stupidní záznamy,které jsou stejně k ničemu.Viz:Nábytek na jedno použití.
Děkuji za odvahu a přeji HEZKÉ DNY

sdělení

(Oldoj, 26. 2. 2010 14:19)

Nechci se dále vyjadřovat o schůzi.Nechci nahrávat a dělat radost
,těm kdo na to s vekou škodolibostí čekají.

Omluva

(Petra Kotrasová, 26. 2. 2010 12:13)

Omlouvám se, tento příspěvek měl být poslán jako reakce na paní "Hanu" k Odpovědím zástupce hasičů. Děkuji.

Obecní spolek

(Petra Kotrasová, 26. 2. 2010 12:08)

Pokud si trošku pohrajete s počítačem, zjistíte, že Plchovice nejsou zdaleka jediná vesnice, která má svůj Obecní spolek. Není na tom nic špatného, vyjadřují se sem pouze názory občanů a lidé je můžou číst či nemusí, je to každého volba. Ale myslím, že odsuzovat nějakou instituci, když nevíte, o co těm lidem doopravdy jde, není zrovna fér, ale každý má právo na názor. Znovu opakuji, že nejsem členkou Obecního spolku, ale pokud si jejich lidi opravdu v klidu vyslechnete a zjistíte o co jim jde, dá se s nimi v dosti věcech souhlasit. Stejně jako neodsuzuji úplně všechny lidé v zastupitelstvu. To je přeci hloupost. Napíši trošku svůj odvážný názor, myslím, že kdyby se Obecní spolek spojil se zastupitelstvem a vyšli si vstříc, hodně věcí by se vyřešilo, mají společné bezva nápady co se týče obce, ale je tu pár ale, skrze které to zatím nejde.
Mně se např. nelíbí to, že skutečně jsem se přesvědčila, že bohužel teď jsem tu za člověka, který si vymýšlí, ale já si za svou pravdou stojím a jen mě mrzí, že ji nemám podloženou,ale ona se pravda ukáže.A nemyslím, že jen v mém případě.

Ještě Oldovi

(Pavel Habětín, 25. 2. 2010 18:27)

Na schůzi rady nechodím ani bojovat ani vyhrát či prohrát, ale jdu se tam informovat a podívat, kam obec, které jsem součástí, směřuje.

Závěr ze schůze - odpověď Oldovi

(Pavel Habětín, 25. 2. 2010 18:04)

Oldo, domníváš se, že bych se měl připojit k řadě hulákajích a překřikujících se diskutérů ? Tím bych toho asi mnoho nedokázal a není to postup, který by přinesl nějaké řešení. To, co bylo řečeno mezi Petrou a starostou ví jen Petra a starosta. Je jen na mě, zda věřím Petře či starostovi a já stojím za Petrou. Vede mne k tomu jen osobní zkušenost. Nevidím nic špatného na zveřejnění závažné informace, týkající se veřejného života obce a je na každém občanovi, jak s takovou informací naloží.

odpověď

(P.Chadima, 25. 2. 2010 17:28)

To, že zastupitelstvo má mafiánské praktiky je trochu silné kafé. Naprosto souhlasím, že tato situace v obci (já alespoň v to doufám) se vyřeší na podzim volbami do zastupitelstva. Proto doufám, že především obecní spolek, který vyjadřuje poslední dobou velkou nespokojenost s danou situací se postaví čelem k těmto volbám a dodá širokou kandidátku. Pokud se tak nestane, osobně bych to považoval za velmi nešťastné, protože kritizovat umí každý což se včera jasně ukázalo, ale něco udělat proto aby se situace zlepšíla to už je těžší. P.Chadima

P.Chadima

(oldoj, 25. 2. 2010 14:24)

Nedá mě ještě jednou pochválit Pavla Chadimu,který opravdu bravurně zvládl odpovědi na otázky.Jako jediný ze zastupitelstva se neschovává za občana Plchovic nebojí se věcně vystoupit a hlavně se podepsat.Před takovými lidmi smekám.Pavle přeji Ti,abys vydržel a nenechal se manipulovat.

Theimer Olda.

ještě něco

(oldoj, 25. 2. 2010 13:02)

Petro nemohu jinak než s Tebou souhlasit vím,že je těžké ustát tuto vzrušenou debatu .Cením si Pavla,že ho neovládnou emoce a že to takto ustál.Bohužel to vidím jako velkou prohru.Nakonec se ukázalo kdo vlastně měl pravdu. Ještě k té tajné volbě.Mistrně se vyvléklo zastupitelstvo tajnou volbou z odpovědnosti.Vlk se nažral a koza zůstala celá.Nic se vlastně nezměnilo a nadále pan Antoš má dlouhé prsty,aby uspokojoval své potřeby. Je to člověk,kterému vůbec nejde o blaho obce,ale o své požitky.

Nepodložené informace

(Petra Kotrasová, 25. 2. 2010 11:32)

Oldo, souhlasím s Tebou v tom, že Pavel Chadimu včera excelentně hovořil o hasičích, bezva a díky za to. I je pravda to, že každý občan chodí na veřejnou schůzi se svým názorem a to je správný a hlavně by to tak mělo být. Ale v jedný věci mám malinko odlišný názor. Zas tak moc bych neodsuzovala to, že si Pavel něco neobhájil. Ono se to dost dobře nedá, když je vše tvrzení proti tvrzení a nejsou důkazy a svědci. A když nějaký je, stejně se vše vyvrátí. Ono je to těžký a jak jsem se sama přesvědčila, na těch schůzích je situace vyhrocená a těžko se kontrolují emoce. Myslím, že nakonec schůze dopadla úspěšně. Radar, který je potřeba tu bude, protože na Smetaně skutečně řidiči jezdí hrozně, bude tu protipovodňová stěna a spousta dalších věcí.
A zbytek se vždy nějak dořeší. každý to máme ve svých rukách.Hezký den.

závěr ze schůze

(oldoj, 25. 2. 2010 6:29)

Pavle. Totálně jsi selhal na veřejné schůzi,protože jsi nedovedl obhájit své,asi nepodložené tvrzení v RJ 5/2010.Ber to jako velikou prohru,kterou Ti uštědřilo vedení obce.Trochu jsem poopravil názor na zastupitelstvo,protože po včerejší schůzi jsem se utvrdil v tom,že povýšilo své totalitní praktiky,na mafiánské. Můžeme jen doufat na zdravý rozum voličů,kteří budou rozhodovat o dalším mě nejasném působení nedůvěryhodného pana zastupitele.Asi nemusím jmenovitě vypisovat o koho se ,asi může jednat.Ti chytřejší se dovtípí .Zároveň bych chtěl vyzvednout bravurně zvládnuté odpovědi Velitele SDH.Vždy jsem vyjadřoval své názory a nenechám se manipulovat ani z jedné nebo druhé strany.Chci býti i nadále svobodomyslný občan a řídit se svojím rozumem.Osobně to beru jako velikou prohru nad mafiánským přístupem zastupitelstva.Nic jiného nebylo možné očekávat.Toto je opět můj názor za,kterým si stojím.Ještě se chci vyjádřit k lživému výroku Jiřiny.Není pravda co jsi mě tvrdila o" mojich" fotografiích.Jsou jen dvě fotografie ke,kterým se hlásím.Neodsuzuj pušálně všechny fota.Jsou i jiní,kdo vlastní v obci fotoaparát.